Kategori: Kultur 2025
Udgivelsesdato: 10. april 2025
Længde: 00:25:49
Medrivende sange og fortællinger
Fangekoret åbnede teltet Himmel & Jord med en uforglemmelig koncert under Folkemødet. Det blev et propfyldt arrangement, hvor selv ståpladserne uden for teltet blev taget i brug.
Med stærke, personlige sange og rørende fortællinger nedbryder Fangekoret fordomme og skaber håb. Koret består af nuværende og tidligere indsatte, der med egne tekster og stemmer deler deres rejse gennem skyld, tro, tilgivelse og forvandling.
Koncerten blev ledt af korleder Louise Adrian, som grundlagde Fangekoret i 1994 i Vridsløselille Statsfængsel.Dette er den sidste koncert med Fangekoret under Louise Adrians ledelse, da hun i august sov stille ind efter længere tids sygdom.
Arrangementet fandt sted i teltet Himmel & Jord, et økumenisk samarbejde mellem kirker og kirkelige organisationer, der deltager på Folkemødet for at vise, hvad kirken bidrager med i samfundet – med budskaber om håb, nærvær og fællesskab.