Kategori: Update 2025
Udgivelsesdato: 25. april 2025
Længde: 00:26:10
Ukraine får brug for hæren til interne kampe
I tredje og sidste del af interviewet med Klaus Kondrup sætter vi fokus på de langsigtede konsekvenser af Ukraine-krigen – for Ukraine, EU og den globale magtbalance.
Kondrup slår fast, at Ukraine har tabt de fire regioner og at Rusland har vundet militært. Men det er kun begyndelsen på en ny geopolitisk virkelighed, hvor Vesten må erkende, at verden ser anderledes ud uden for den euroatlantiske boble. Syv ud af otte mennesker i verden deler ikke Vestens opfattelse af krigen – og for mange lande har Ruslands evne til at sige "nej" til Vesten vakt respekt.
Vi taler om Ukraines fremtid: Et fattigt, splittet land uden udsigt til hurtig genopbygning – og med en hær, der i fremtiden kan få til opgave at holde sammen på en række uens regioner. I Kondrups perspektiv bliver det en stat med store interne spændinger, som næppe kan leve op til EU's optagelseskriterier – medmindre de afskaffes.
Han advarer mod illusioner og luftkasteller: Ukraine-projektet var geopolitisk fatalt, siger han – og opfordrer til at indrette sig efter virkeligheden og de reelle magtforhold i verden, fremfor ønsketænkning.
Journalist/vært
Interviewee