Lars Andersen skal i fængsel - igen

Kategori: Update 2025

Udgivelsesdato: 27. april 2025

Længde: 00:47:37

Corona-forbrydelser koster friheden

Lars Andersen har siddet 9 måneder i isolationsfængsel, for at udlove dusør i kryptovaluta for sabotage af politiets automatiske nummerplade genkendelsesanlæg (ANPG).

Nu skal han i fængsel igen. Denne gang i 8 måneder, for corona-forbrydelser, hovedsageligt fordi han stod bag hjemmesiden fuckmettef.nu, hvor borgerne kunne generere falske corona-pas, hvilket han opfordrede til, ved bl.a. at dele statsminister Mette Frederiksens cpr-nummer, som eksempel.

Han er anarkokapitalist (anarkistisk kapitalist) og har i mere end et årti bekæmpet Staten og myndighedsekstremisters tyranni af borgerne, med fredelige midler og aktioner.

Update taler med Lars om en række af hans forbrydelser, både dem han er straffet for, dem han er frifundet for, og dem der kan forlænge hans straf i løbet den kommende indespærring i isolation.

Er der noget han fortryder og hans aktivisme virkelig prisen værd?

Lars Kragh Andersen er en af fortællerne i dokumentaren ’Frihedskamp i sort’, der omhandler begivenhederne 9. januar 2021, hvor politiet tævede demonstranter grupperingen ’Men in Black’ under en af de senere mange demonstrationer mod de nedlukninger, der ikke skete videnskabeligt grundlag.

Værter

Jesper Larsen
Jesper Larsen

Journalist/vært

Medvirkende